انجام فصل چهارم پایان نامه با آموس (AMOS)

معرفی آموس

آموس یک نرم افزار آماری است و مخفف آنالیز ساختارهای لحظه ای است.

AMOS یک ماژول است که به SPSS اضافه شده است و برای مدل سازی معادلات ساختاری ، تحلیل مسیر و تحلیل عامل تأییدی استفاده می شود.

همچنین به عنوان تجزیه و تحلیل کوواریانس یا نرم افزار مدل سازی علی شناخته می شود.

آموس یک برنامه تصویری برای مدل سازی معادلات ساختاری (SEM) است.

در AMOS ، ما می توانیم با استفاده از ابزارهای ساده طراحی ، مدل ها را به صورت گرافیکی ترسیم کنیم. AMOS به سرعت محاسبات SEM را انجام می دهد و نتایج را نمایش می دهد.

در محاسبه ضرایب SEM ، AMOS از روش های زیر استفاده می کند:

  • حداکثر احتمالات
  • حداقل مربعات بدون وزن
  • حداقل مربعات تعمیم یافته
  • معیار بدون توزیع براون
  • حداقل مربعات بدون مقیاس

ساخت مدل در آموس

ابتدا باید AMOS را اجرا کنیم. با کلیک بر روی منوی “شروع” و انتخاب گزینه “گرافیک AMOS” ، می توانیم برنامه را اجرا کنیم.

در لحظه شروع به کار AMOS ، پنجره ای به نام “AMOS graphic” ظاهر می شود. در این پنجره می توانیم به صورت دستی مدل SEM خود را ترسیم کنیم.

Attaching Data: با انتخاب نام فایل از گزینه data file ، می توانیم داده ها را در AMOS برای تجزیه و تحلیل SEM ضمیمه کنیم. اگر روی نماد “انتخاب داده” کلیک کنیم ، این گزینه نیز ظاهر می شود.

متغیر مشاهده شده: از آیکون مستطیل برای ترسیم متغیر مشاهده شده استفاده می شود.

Unobserved Variable: از آیکون دایره برای ترسیم متغیر مشاهده نشده استفاده می شود.

رابطه علت اثر: از یک فلش تک سر در AMOS برای ترسیم رابطه علت علت بین متغیرهای مشاهده شده و مشاهده نشده استفاده می شود.

کوواریانس: از یک فلش دو سر برای ترسیم کوواریانس بین متغیرها استفاده می شود.

اصطلاح خطا: در AMOS ، نماد اصطلاح خطا در کنار نماد متغیر مشاهده نشده است و برای ترسیم متغیر پنهان استفاده می شود.

نامگذاری متغیر: وقتی روی یک متغیر در یک پنجره گرافیکی کلیک راست می کنیم ، از اولین گزینه “Properties object” برای دادن نام متغیر در AMOS استفاده می شود.

آیکون های دیگری نیز وجود دارد و این آیکون ها در ترسیم گرافیکی مدل SEM کمک می کنند. نمادهایی مانند پاک کردن آیکون ، نماد متحرک ، محاسبه نماد ، مشاهده متن ، خصوصیات تجزیه و تحلیل و غیره ، در ترسیم نمودار SEM به صورت گرافیکی کمک می کنند.

پس از اجرای تجزیه و تحلیل ، می توانیم نتایج را در پنجره گرافیکی مشاهده کنیم. همچنین می توانیم خروجی متن را مشاهده کنیم. پنجره گرافیکی فقط رگرسیونهای استاندارد شده و غیراستریزان شده و وزن اصطلاحات خطا را نشان می دهد. تمام نتایج در خروجی متن نشان داده خواهد شد.

خروجی های آموس

خلاصه متغیر: در AMOS و خلاصه متغیر خروجی متن آن ، می توانیم ببینیم که چند متغیر و از کدام متغیرها برای تجزیه و تحلیل SEM استفاده می شود. می توانیم ببینیم که چند متغیر مشاهده شده و چند متغیر مشاهده نشده در مدل وجود دارد.

دستیابی به حالت عادی: در مدل SEM ، داده ها باید به طور معمول توزیع شوند. AMOS خروجی متنی را ارائه می دهد و Skewness ، Kurtosis و Mahalanobis d-squared test در مورد نرمال بودن داده ها به ما می رساند.

تخمین ها: در خروجی متن AMOS ، گزینه تخمین نتیجه را برای وزن رگرسیون ، بارگذاری استاندارد برای فاکتور ، پسماند ، همبستگی ، کوواریانس ، اثر مستقیم ، اثر غیر مستقیم ، اثر کل و غیره ارائه می دهد.

شاخص اصلاح: در خروجی متن AMOS ، نتیجه شاخص اصلاح قابلیت اطمینان مسیر ترسیم شده در مدل SEM را نشان می دهد. اگر مقدار شاخص MI زیاد باشد ، بنابراین می توانیم مسیرهای بیشتری را به مدل SEM اضافه کنیم.

Model Fit: در خروجی متن AMOS ، گزینه fit مدل نتیجه خوبی برای مدل آماری متناسب خواهد داشت. این همه خوبی شاخص های تناسب را نشان می دهد ، مانند GFI ، RMR ، TLI ، BIC ، RMSER و غیره.

محقق و تحلیلگر آماری؛ مسلط به اغلب نرم افزارهای آماری؛ سابقه بیش از 10 سال در خصوص تجزیه و تحلیل آماری و انجام کارهای پژوهشی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سایدبار کشویی

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس:
مهندس نازک تبار
تلفن :
09120487321-09370942358
 ایمیل :  
info@irstat.org
lisrel167@gmail.com