پایایی پرسش نامه

پایایی ابزار اندازه­گیری یعنی اینکه ابزار اندازه­گیری انتخاب شده، در صورت تکرار اندازه­گیری متغیرها در شرایط یکسان، تا چه حد نتایج مشابهی را ارائه می­کند (خاکی، ۱۳۸۷). همچنین می­توان گفت که پایایی ابزار اندازه­گیری، درجه­ای است که نتایج به­دست آمده می­تواند از اندازه­گیری مجدد نیز به­دست آید. به بیان دیگر، با به­کارگیری ابزار اندازه­گیری در موقعیت­های یکسان، باید نتایج یکسانی حاصل شود. پایایی در پژوهش حاضر، از سه طریق، سنجش بارهای عاملی، آلفای کرونباخ و پایایی ترکیبی بررسی می­گردد. مقدار ملاک برای مناسب بودن ضرایب بارهای عاملی ۴/۰ می باشد (هولاند، ۱۹۹۹).

ضریب آلفای کرونباخ، یکی از متداول­ترین روش­های اندازه­گیری اعتمادپذیری و یا پایایی پرسشنامه­هاست. منظور از اعتبار یا پایایی پرسشنامه این است که اگر صفت­های مورد سنجش با همان وسیله و تحت شرایط مشابه و در زمان­های مختلف مجدداً اندازه­گیری شوند، نتایج تقریباً یکسان حاصل شود. ضریب آلفای کرونباخ، برای سنجش میزان تک بعدی بودن نگرش­ها، عقاید و… به­کار می­رود. در واقع می­خواهیم ببینیم تا چه حد برداشت پاسخ­گویان از سوالات، یکسان بوده است. اساس این ضریب بر پایه مقیاس­هاست. مقیاس­ها عبارتند از دسته­ای از اعداد که بر روی یک پیوستار به افراد، اشیاء یا رفتارها در جهت به کمیت کشاندن کیفیت­ها اختصاص داده می­شود. رایج­ترین مقیاس که در تحقیقات اجتماعی به­کار می­رود، مقیاس لیکرت است. در مقیاس لیکرت، اساس کار بر فرض هم وزن بودن  گویه­ها استوار است (که در این مطالعه نیز استفاده شده است).

محقق و تحلیلگر آماری؛ مسلط به اغلب نرم افزارهای آماری؛ سابقه بیش از 10 سال در خصوص تجزیه و تحلیل آماری و انجام کارهای پژوهشی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سایدبار کشویی

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس:
مهندس نازک تبار
تلفن :
09120487321-09370942358
 ایمیل :  
info@irstat.org
lisrel167@gmail.com