روایی پرسش نامه در Smart PLS

اعتبار یا روایی یعنی اینکه ابزار اندازه­گیری تا چه حد مناسب انتخاب شده است و می­تواند متغیر مورد نظر را اندازه­گیری کند (خاکی، ۱۳۸۷). اعتبار محتوایی بیانگر آن است که پرسش­ها در راستای هدف­های مورد نظر تهیه شده و هدف را به­طور مناسب اندازه­گیری می­کند (مهدوی و نمازی، ۱۳۹۰).

اعتبار ساختاری، مربوط به مفاهیم یا ویژگی­هایی است که از طریق پرسشنامه مورد سنجش قرار می­گیرد. به منظور بررسی روایی در مدلسازی معادلات ساختاری به کمک نرم افزار اسمارت PLS، از دو روش روایی همگرا و روایی واگرا استفاده می­شود. روایی همگرا به میزان همبستگی هر سازه با متغیرهای (شاخص­ها) خود می­پردازد. معیار AVE محاسبه شده توسط نرم افزار PLS برای این منظور به کار می­رود. مقدار مناسب برای AVE، ۵/۰ به بالاست. روایی واگرا، از دیگر معیارهای بررسی برازش مدل­های اندازه­گیری است که دو موضوع را پوشش می­دهد: الف) مقایسه میزان همبستگی بین شاخص­های یک سازه با آن سازه در مقابل همبستگی آن شاخص­ها با سازه­های دیگر. ب) مقایسه میزان همبستگی یک سازه با شاخص­هایش در مقابل همبستگی آن سازه با سایر سازه­ها روش فورنل و لارکر (۱۹۸۱).

محقق و تحلیلگر آماری؛ مسلط به اغلب نرم افزارهای آماری؛ سابقه بیش از 10 سال در خصوص تجزیه و تحلیل آماری و انجام کارهای پژوهشی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سایدبار کشویی

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس:
مهندس نازک تبار
تلفن :
09120487321-09370942358
 ایمیل :  
info@irstat.org
lisrel167@gmail.com