حجم نمونه در مدل سازی معادلات ساختاری

حجم نمونه در مدل سازی معادلات ساختاری

جامعه آماری عبارت است از مجموعه‌ای از افراد، اشیاء و یا چیزهایی که دارای حداقل یک صفت مشترک باشند و محقق می‌خواهد به تحقیق درباره‌ی آن‌ها بپردازد. معمولاً در هر پژوهشی، جامعه آماری مورد بررسی، جامعه‌ای است که پژوهشگر مایل است درباره‌ی صفت یا صفات متغیر واحدهای آن به مطالعه بپردازد (مقیمی، ۱۳۸۰). مجموعه واحدهایی که حداقل در یک صفت مشترک باشند یک جامعه آماری را مشخص می سازند(خاکی،۱۳۹۰). با توجه به وجود محدودیت هایی مربوط به حجم بالای جامعه و نیز وسعت جغرافیایی بالا؛ امکان مراجعه محقق به تمامی جامع میسر نبوده و بنابراین نمونه به عنوان یک راه حل تعمیم به کل جامعه پیشنهاد می گردد. در این میان حجم نمونه در مدلسازى معادله ساختارى تحت تأثیر عوامل متعددى نظیر شکل توزیع متغیرهاى مورد مطالعه در فضایى چندبعدى (برقرار بودن نرمان بودن چندمتغیره)، روش برآورد پارامترها و پیچیدگی مدل (تعداد معرفها و پارامترهاى آزاد در مدل تدوین شده) قرار می گیرد و همچنین اینکه پارامترهاى برآوردشده، آزمون فرضیه ها و برآورد شاخص هاى برازش کلى مدل تحت تأثیر حجم نمونه قرار می گیرند (قاسمی، ۱۳۹۱). هر و همکاران ( ۲۰۰۹ (نشان دادهاند که پنج متغیر بر حجم نمونه در مدلسازى معادله ساختارى تأثیرگذارند:

  1. پیچیدگى مدل
  2. روش برآورد پارامترهاى آزاد
  3. برقراری یا عدم برقرارى نرمال بودن چندمتغیر
  4. حجم داده هاى مفقود
  5. متوسط واریانس خطا در میان معرفها

براى تعیین حجم نمونه نیز مولر در سال ۱۹۹۶ از نسبت حجم نمونه به پارامتر آزاد براى برآورد استفاده می کند. وى حداقل این نسبت را ۵ به ۱، حد متوسط آن را نسبت ۱۰ به ۱ و حد بالاى آن را نسبت ۲۰ به ۱ عنوان می کند. هر و همکاران (۲۰۰۹) با تحلیل بحث هاى طرح شده پیرامون حجم نمونه در مدلهاى معادله ساختارى پیشنهادهاى زیر را براى حداقل حجم نمونه در شرایط مختلف طرح کرده اند :

  •   حداقل حجم نمونه ۱۰۰ واحد براى مدلهایى که شامل ۵ یا تعداد کمترى سازه هستند و هر سازه با تعداد بیشتر از ۳ معرف اندازه گیرى شده و میزان اشتراک براى هر معرف نیز ۰/۶ و بالاتر است.
  •     حداقل حجم نمونه ۱۵۰ براى مدلهایى که با ۷ سازه یا کمتر و میزان اشتراک در حد متوسط
  •     حداقل حجم نمونه ۳۰۰ براى مدلهایى که با ۷ سازه یا کمتر، میزان اشتراک پایین در مدلهاى عاملى
  •   حداقل حجم نمونه ۵۰۰ براى مدلهایى با تعداد سازه هاى زیاد که برخى از آنها میزان اشتراک پایین دارند و داراى سازه هایى با کمتر از سه سنجه هستند.

محقق و تحلیلگر آماری؛ مسلط به اغلب نرم افزارهای آماری؛ سابقه بیش از 10 سال در خصوص تجزیه و تحلیل آماری و انجام کارهای پژوهشی

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سایدبار کشویی

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس:
مهندس نازک تبار
تلفن :
09120487321-09370942358
 ایمیل :  
info@irstat.org
lisrel167@gmail.com