انجام فصل 4 پایان نامه با استفاده از نرم افزار اسمارت پی ال اس (Smart PLS)

انجام فصل ۴ پایان نامه با استفاده از نرم افزار اسمارت پی ال اس (Smart PLS)

از تحلیل مدل­یابی معادله ساختاری[۱] برای آزمون فرضیات استفاده می شود. در تکنیک­های مورد استفاده مدلسازی معادلات ساختاری روش را می­توان شناسایی کرد. مدل سازی معادلات ساختاری مبتنی بر کواریانس به علت توسعه چندین برنامه رایانه­ای­­ (مانند ­LISREL, EQS, AMOS) که به تخمین این نوع مدل کمک می­کنند، دیدگاهی است که مقبولیت گسترده­­تری دارد. و به طور معکوس، دیدگاه کمترین مربعات جزیی[۲]­(PLS) کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این دو دیدگاه از نظر فرضیات آماری در خصوص توزیع متغیرهای مشاهده شده، نمونه مورد نیاز و نوع رابطه بین متغیرهای مشاهده شده و سازه­های وابسته[۳] که می­توانند مدل­سازی شوند، متفاوتند. استفاده از SEM مبتنی بر کواریانس نیازمند اندازه نمونه­ای است که بیشتر از تیررس محققان است، به خصوص اگر مدل­های مورد آزمون پیچیده باشند. اسمارت PLS از هرگونه فرض توزیعی متغیرهای مشاهده شده اجتناب می­کند. علاوه بر این اندازه نمونه مورد نیاز در PLS خیلی کوچکتر است. مدل­یابی معادله ساختاری مبتنی بر کواریانس نیازمند آن است که همه سازه­ها از طریق شاخص­های انعکاسی[۴] اندازه­گیری شوند، ­یعنی شاخص­های اندازه­گیری به وسیله متغیرهای مکنون متناظر تحت تاثیر قرار می­گیرند. در مقابل سازه­هایی وجود دارند که از طریق شاخص­های ترکیبی اندازه­گیری می­شوند که در آنها شاخص­های اندازه­گیری متغیرهای مکنون را تحت تاثیر قرار می­دهند. در این شرایط جهت رابطه بین متغیرهای مشاهده نشده[۵] و مشاهده شده[۶]برعکس است. یعنی شاخص­ها علت سازه­های متناظر هستند، از PLS می­توان برای اجرای هر دو نوع مدل­های انعکاسی و ترکیبی استفاده کرد(پینتو[۷]، ۲۰۰۸). از آنجا که مدل ما شامل سازه­های مکنون­(که با شاخص­های انعکاسی اندازه­گیری می­شود) و ترکیبی است. در بین دو دیدگاه مرتبط با SEM ما PLS را به خاطر ماهیت ترکیبی برخی از متغیرهای به کار رفته در مدل انتخاب می کنیم.

ارزیابی مدل­ها با استفاده از PLS در دو مرحله صورت می­گیرد:

  •  ارزیابی روایی و پایایی مدل اندازه­گیری
  • ارزیابی مدل ساختاری

این فرایند در ابتدای کار خود به ارزیابی مدل­های اندازه­گیری می­پردازد. برآوردهای PLS روایی و پایایی مدل­های اندازه­گیری را بر حسب معیارهای مطرح در مدل­های بیرونی انعکاسی و ترکیبی ارزیابی می­کند. وقتی که شواهد کافی مبنی بر روایی و پایایی مدل­های اندازه­گیری به دست آمد، می­توان به ارزیابی مدل ساختاری (درونی) پرداخت(آذر و دیگران، ۱۳۹۱).[۱] .Structural equation modeling (SEM)
[۲] .Partial Least Squares (PLS)
[۳].Associated constructs
[۴]Reflective indicators
[۵]Unobserved
[۶]Observed
[۷]Pinto

محقق و تحلیلگر آماری؛ مسلط به اغلب نرم افزارهای آماری؛ سابقه بیش از 10 سال در خصوص تجزیه و تحلیل آماری و انجام کارهای پژوهشی

1 دیدگاه روشن انجام فصل ۴ پایان نامه با استفاده از نرم افزار اسمارت پی ال اس (Smart PLS)

  • سلام.
    اون مرجع آخری که دادید، فکر میکنم (آذر و دیگران، ۱۳۹۱) باشه. البته اگر منظورتون کتاب مدلسازی معادلات ساختاری دکتر عادل آذر باشه.

    با تشکر از سایت خوبتون…

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سایدبار کشویی

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس:
مهندس نازک تبار
تلفن :
09120487321-09370942358
 ایمیل :  
info@irstat.org
lisrel167@gmail.com